REALITY – JAK FUNGUJÍ REALITNÍ KANCELÁŘE?


• Zde uvedené recenze realitních kanceláří jsou od osob, které již služeb realitních kanceláří využili a mohli by vám pomoci při rozhodování týkající se výběru některé z nich.


Koupě a prodej reality/nemovitosti je pro většinu z nás největší finanční i životní záležitostí. Na trhu je velké množství nemovitostí a s tím je také spojeno velké množství prodávajících a kupujících. Jak ale co nejjednodušeji provést celý proces koupě/prodeje? V tomto vám pomohou realitní kanceláře, kterých je na trhu velký počet. Realitní makléři, kteří je zastupují, mohou být velmi seriózní, vysvětlí vám celý proces koupě, zašlou veškeré potřebné podklady, sdělí skryté vady, zajdou s vámi na úřady a provizi si většinou účtují až po uzavření kupní smlouvy. Pak jsou ale tací, kteří pořádně nabízenou nemovitost ani neznají nebo se pořádně neorientují v procesech převodů, ale chtějí celý obchod rychle uzavřít a co nejdříve zinkasovat vysokou provizi.

Realitní kancelář by se měla starat o vzájemnou komunikaci mezi prodávajícím a kupujícím, zajišťovat prohlídky a inzerce, předávat všechny dostupné a známé informace o nemovitosti, popsat podrobně celý proces převodu, organizovat přípravy a podpisy smluv, zajišťovat jednání s úřady, někdy zajišťovat i úschovy peněz a informovat vás o daňových povinnostech.

Častým jevem bývá, že makléř se vás snaží dotlačit do podpisu smlouvy tvrzením, že na nemovitost má spoustu jiných zájemců. Ano, může to tak být, ale pokud nejste plně seznámeni se stavem nemovitosti a nemáte vyřízeny všechny potřebné podklady, může vás pak pokuta za odstoupení od smlouvy vyjít dost draho.

Co se týká pokut, tak případné sankce ve smlouvě by měly být oboustranně vyvážené.

Uznatelným důvodem pro ukončení smlouvy s realitní kanceláří může být zatajení vad a omezení u kupované nemovitosti.

Pokud uzavřete s realitní kanceláří exkluzivní smlouvu, znamená to, že ji nemůže prodávat nikdo jiný po dobu platnosti smlouvy a pokud si nemovitost v této době prodáte sami, má realitní kancelář i tak právo na provizi i když se o prodej nepřičinila. Na provizi by ale neměla mít nárok v případě, pokud byste si nemovitost prodali sami z důvodu nedostatečné aktivity nebo pochybení kanceláře.

Každopádně ale, pokud si nejste se smlouvou a obchodem jistí, vyhledejte pomoc advokáta.

Veškerou komunikaci provádějte písemně, či e-mailem, pro případné budoucí reklamace. Cokoliv jste si řekli nebo dohodli na osobních schůzkách, potvrďte si to také dodatečně písemně.


• Jaké výdaje jsou nejčastěji s koupí reality/nemovitostí spojeny?  (hodnoty jsou pouze orientační)

Realitní kancelář si účtuje za prostředkování koupě/prodeje nemovitosti a právního servisu nejčastěji 3 – 5 % z celkové kupní ceny.

Pokud si vezmete advokáta, počítejte i s těmito výdaji, které se odvíjí od složitosti případu.

Advokátní nebo bankovní úschova kupní ceny.

Výdaje za ověření podpisů.

Kupující hradí finančnímu úřadu 4% daň z nabytí nemovitých věcí.

Pokud si berete hypotéku, banka si nechá ocenit nemovitost svým smluvním odhadcem. Odhad stojí nejčastěji mezi 4 – 8.000 Kč (cena za střední byt).

Některé banky si účtují poplatek za vyřízení hypotéky.

Kolek na návrh na vklad do katastru nemovitostí stojí 2.000 Kč (nejčastěji hradí prodávající).